DGP: Polska nr 1 w Europie pod względem niepłacenia abonamentu

Prawie wszyscy Polacy posiadają przynajmniej jeden telewizor. Ponad połowa nie płaci jednak abonamentu RTV.

Jesteśmy europejskimi rekordzistami. Niestety w niezbyt chlubnej kategorii. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, 65% Polaków nie płaci abonamentu RTV. Z danych GUS wynika, że telewizory posiada 98,5% gospodarstw domowych. W 13,3 mln gospodarstwa domowych ma być aż 14,3 odbiorników. Zarejestrowanych telewizorów jest jednak zaledwie 4,2 mln.

Niefrasobliwie podchodzimy do ich rejestracji, ale także do uiszczania opłat. Terminowo wnosi je zaledwie 1,2 mln abonentów. Ponad trzy miliony abonentów wnosi opłaty po czasie. W sumie zalegamy z tymi opłatami na kwotę ponad dwóch miliardów złotych.

DGP twierdzi w swoim materiale, że abonament RTV w Polsce jest jednym z najniższych w Europie - jego wysokość to w przeliczeniu mniej więcej 45 euro. Przy okazji podawane są przykłady Niemiec i Wielkiej Brytanii, gdzie opłaty te to równowartość prawie 200 euro. O dziwo, gazeta nie pisze przy okazji jak wyglądają średnie zarobki mieszkańców wymienionych krajów i tego, jak dużym obciążeniem są takie opłaty.

Dodaje natomiast, że media publiczne tracą rocznie 650 mln złotych, ponieważ 20% abonentów zwolniono z konieczności dokonywania wpłat. KRRiT chciałaby, żeby ta kwota wypłacana była z budżetu państwa. Mówi się także o propozycji doliczania abonamentu RTV do rachunków za energię elektryczną.

Więcej na ten temat przeczytać można na stronach internetowych DGP .

[za: Dziennik Gazeta Prawna ]

Więcej o: