Zrozumieć starych ludzi

Specjalny kombinezon sprawia, że wszystkie wykonywane czynności stają się trudniejsze, bardziej uciążliwe.

Każdy z nas się zestarzeje, choć zapewne większość woli o tym nie myśleć. Dzięki naukowcom z MIT możemy się jednak poczuć jak staruszkowie, niezależnie od tego ile mamy lat.

Stworzyli oni specjalny kombinezon nazwany AGNES (Age Gain Now Empathy System). Po założeniu go, wszystkie wykonywane czynności stają się trudniejsze - człowiek ma się czuć jakby mocno się postarzał. Kombinezon to tak naprawdę zbiór połączonych lin, których używa się do wykonywania skoków bungee.

Liny podczepione do kasku łączą się z hakami umieszczonymi na wysokości klatki piersiowej. Inne łączą nadgarstki z biodrami, a jeszcze inne łączą nogi z pasem. Sprawia to, że człowiek pochyla się (przygarbia), ciężej jest mu sięgnąć po jakikolwiek przedmiot i stawiać kolejne kroki. Całość uzupełniają okulary sprawiające, że czytanie tekstu wydrukowanego niewielką czcionką wymaga wiele wysiłku.

Ale po co to wszystko? Naukowcy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na starzenie się społeczeństwa. Liczą na to, że projektanci, inżynierowie czy architekci będą tworzyli swoje projekty biorąc pod uwagę potrzeby starszych ludzi.

Kombinezon, dzięki któremu poczujesz się... staro

[za: Popular Science ]

Więcej o: