Eksperci: w bieżącym roku kupimy mniej telefonów

Eksperci twierdzą, że rok 2012 może się okazać niezwykle ciężki dla producentów telefonów. Ciężkie warunki ekonomiczne mają skłonić użytkowników do powtórnego przemyślenia wymiany starych aparatów na nowe. Czy nastanie zmierzch producentów telefonów?

Świadczą o tym już wyniki - tradycyjnie najtłustszego - czwartego kwartału, twierdzi Carolina Milanesi z agencji Gartner. Sony Ericsson, HTC, BlackBerry i Motorola już teraz raportują słabą sprzedaż.

Według ekspertki, próbę czasu może przetrwać Apple i Samsung, jako firmy, posiadające najpopularniejsze portfolio. Biorąc także pod uwagę chyba zbliżającą się w sposób nieunikniony premierę piątej edycji iPhone'a być może nawet Apple odzyska hegemonię na rynku telefonów.

Rozpoczęła się, według znawców rynku, także tak zwana erozja cen. Producenci i kanały sprzedaży detalicznej zaczynają reagować na zmniejszenie zapotrzebowania zmniejszeniem pobieranych marż. Zjawisko to, pozytywnie odbierane po stronie konsumentów jest niekorzystne dla producentów urządzeń, których pozycja i tak nie wygląda już różowo.

Wielką niewiadomą na rynku jest dalszy los Nokii. Mimo iż Samsung zapowiedział, że w 2012 roku wyprzedzi ją w kategorii sprzedaży telefonów komórkowych , a Finowie najprawdopodobniej zaprezentuje wyniki o prawie 30% gorsze względem czwartego kwartału ubiegłego roku, znawcy rynku wcale nie są przekonani, że przy pomocy Microsoftu koncern nie odbije się od dna.

Więcej o: