Odtwarzacz s這j闚 drzew - co us造szymy?

Nowoczesne technologie pozwalaj us造sze 豉b璠zi 酥iew 軼i皻ego drzewa.

Takiego projektu jeszcze nie widzieliśmy. Years, stworzony przez Bartholomausa Traubecka odczytuje historię życia drzew i zamienia ją w muzykę. I choć brzmi to absurdalnie, to dla osób obdarzonych odrobiną wyobraźni, na pewno będzie interesujące.

W projekcie wykorzystywany jest zmodyfikowany gramofon, który emituje wiązkę światła. Pada ona na plaster drewna ze ściętego drzewa, od którego jest odbijana, a następnie przechwytywana i wprowadzana - już w postaci danych - do komputera z zainstalowanym specjalnym oprogramowaniem.

Poszczególne słoje są analizowane między innymi pod kątem grubości i gęstości. Pod uwag brany jest także kolor drewna i jego faktura. Na podstawie takich informacji tworzona jest muzyka opowiadająca historię drzewa od jego wczesnych lat aż do śmierci. Autor projektu pragnie tu podkreślić tragizm sytuacji, w której drzewo "zaśpiewa swą pieśń" jedynie w sytuacji, gdy zostanie ścięte.

Przykładowej pieśni stworzonej w ramach projektu Years można wysłuchać w materiale filmowym dołączonym do naszej wiadomo軼i.

YEARS from Bartholomäus Traubeck on Vimeo .

[za: Traubeck ]

Wi璚ej o: