NASA: a czemu nie wydrukować budynków w 3D i umieścić ich na Księżycu?

Nie, nie będą z papieru.

Behrokh Khosnevis z University of Southern California otrzymał od NASA grant mający przyspieszyć rozwój technologii trójwymiarowego druku. Amerykańska Agencja Kosmiczna uważa, że jej ulepszenie może umożliwić wzniesienie budynków na Księżycu. Technologia nazwana przez Khosnevisa "rzemieślnictwem konturowym" wykorzystywałaby roboty i właśnie trójwymiarowe drukarki.

Naukowiec uważa, że drukarki mogłyby tworzyć betonowe klocki, które przed zaschnięciem byłyby odpowiednio kształtowane przez roboty. Przy wykorzystaniu tej techniki, maszyny mogłyby wznosić ściany pod praktycznie dowolnym kątem. Khosnevis przewiduje, że po wzniesieniu budowli, inne maszyny zajęłyby się montażem instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej.

Jeśli zaś chodzi o sam beton, to miałby on być tworzony z księżycowego regolitu. Co ciekawe, naukowiec zademonstrował już swoją technologię w akcji. Obecnie jest ona w stanie doprowadzić do budowy ściany o powierzchni 0,1m kwadratowego co 20 sekund. NASA potwierdza tymczasem, że z jej eksperymentów wynika, iż rzeczywiście da się w ten sposób tworzyć beton.

Kto wie, być może za jakiś czas rzeczywiście wzniesiemy bazę na Księżycu. Nie zrobi tego jednak człowiek a roboty. Jeśli do tego dojdzie, to urzeczywistnimy marzenia szefa agencji Roscosmos .

[za: Yahoo News ]

Więcej o: