Koniec webOSa - a może początek nowego Androida?

HP ogłosiło plan opublikowania kodu źródłowego systemu webOS. Spółka liczy na innowacyjność środowiska open source, która przyspieszy rozwój platformy czyniąc ją liczącym się konkurentem innych systemów.

Miał być tajną bronią, która pokona Androida - okazał się niewypałem. HP uzyskało prawo do mobilnego systemu operacyjnego webOS przejmując jego twórcą - amerykańskiego pioniera urządzeń przenośnych firmę Palm.

Nowy system pojawił się w tablecie TouchPad, który jednak okazał się na tyle poważną klapą, że HP zdecydowało się w ogóle porzucić ten rynek.

Firma próbowała odsprzedać webOSa Amazonowi lub HTC, ostatecznie ogłosiła:

"HP wprowadza innowacyjną platformę webOS do społeczności open source." (...) "To decydujący krok przybliżający nas do realizacji naszego celu, którym jest przyspieszenie rozwoju platformy oraz pewność, że skorzysta na tym całe środowisko aplikacji internetowych." - powiedział Bill Veghte, wiceprezes i dyrektor ds. rozwoju firmy.

Kod ma zostać upubliczniony do września tego roku, koncern liczy, że powtórzy sukces Androida, który rozwija się dzięki swojej otwartości .

HP nie potrafiło samodzielnie przekonać producentów sprzętu do zalet swojego systemu. Być może społeczność programistów wskrzesi w niego energię , przez co będzie w stanie zagrozić hegemonii systemu Google. Konkurencja między twórcami oprogramowania zawsze jest dla nas, konsumentów, korzystna.

[ za bgr.com ]

Więcej o: