Microsoft ujawnił część nowości, które znajdą się w systemie operacyjnym Windows Phone 8. Znalazły się one w materiale filmowym przygotowanym dla firmy Nokia przez amerykańską korporację. Czego mogą się spodziewać użytkownicy smartfonów z systemem operacyjnym Microsoftu?
- System będzie w większym stopniu elastyczny, będzie obsługiwał większą liczbę podzespołów. Microsoft ujawnia tu, że chodzi między innymi o wielordzeniowe procesory, dodatkowe czytniki kart pamięci microSD oraz różne rozdzielczości ekranów.
Producent systemu zamierza także położyć nacisk na obsługę technologii NFC oraz coś, co nazywa Wallet experience . Ciekawostką jest także funkcja tap-to-share , dzięki której wystarczy raz czy dwa razy dotknąć ekranu smartfona, by wymienić się plikami z komputerem stacjonarnym, laptopem, tabletem czy innym smartfonem.
- Nacisk zostanie położony także na aplikacje. Z wstępnych założeń Microsoftu wynika, że w usłudze Marketplace powinno być około 100 tys. aplikacji w dniu premiery Windows Phone 8. Firma zapowiada przy okazji, że aplikacje napisane na iOS lub Androida, będzie można bez większego problemu przenosić na WP8.
Powiedziano także kilka słów o Skype. Zostanie on zintegrowany z systemem operacyjnym, dzięki czemu jego użytkownicy będą mogli wykonywać rozmowy VoIP z taką swobodą jak zwykłe telefoniczne. Zmieni się także sposób pracy aparatów fotograficznych. To, co będą one robiły, zależeć będzie od deweloperów, którzy zachęcani są do tworzenia własnych aplikacji umożliwiających zwalnianie migawki po wykryciu uśmiechu osoby, czy robienie zdjęć seriami. Microsoft dostarczy tylko podstawowy interfejs użytkownika służący do robienia zdjęć.
- Zoptymalizowane zostanie także zarządzanie danymi. Specjalna funkcja nazwana DataSmart monitorować będzie przepływ danych i informować o tym gdzie trafiają. System będzie umiał sam nadać priorytet połączeniom i danym napływającym przez WiFi.
Tymczasem funkcja Local Scout umożliwi wyszukiwanie najbliższych hotspotów przy wykorzystaniu Bing Maps. Windows Phone 8 wykorzystywać ma także serwer proxy "karmiący" danymi Internet Explorera 10. Microsoft obiecuje, że w ten sposób uda się zmniejszyć ilość pobieranych danych aż o 30%.
- Windows Phone 8 wykorzystywać będzie wiele "komponentów" znanych z Windows 8. Dzięki temu, deweloperzy mają mieć możliwość używania większości napisanych linijek kodu w obu systemach. Oba systemy operacyjne mają się "nakładać na siebie" w największym stopniu w przypadku opcji sieciowych, bezpieczeństwa, multimediów i jądra systemu.
Zmienić ma się także aplikacje Xbox Companion, która teraz będzie połączona z pecetowym odpowiednikiem. Tymczasem wsparcie dla Skydrive umożliwić ma dzielenie się danymi między różnymi urządzeniami. Microsoft mówi nawet, że chociażby nasza kolekcja muzyki powinna być dostępna na dopiero co kupionym smartfonie z WP8 już w kilka chwil po jego uruchomieniu. Przenośnego urządzenia nie trzeba będzie nawet synchronizować z komputerem osobistym.
- Microsoft zadba także o bezpieczeństwo danych użytkowników, szczególnie tych biznesowych. Będą oni mogli skorzystać z natywnej 128-bitowej enkrypcji danych oraz wsparcia dla oprogramowania stojącego za firmowymi zaporami ogniowymi.
[za: Pocket Now ]