Osiem sekund nieważkości, czyli najlepsza kolejka górska świata

Tylko dla osób o mocnych nerwach.

Najnowszy projekt kalifornijskiego studia projektantów - BRC Imagination Arts - zapiera dech w piersiach. Dosłownie. Firma opracowała kolejkę górską, a w zasadzie rodzaj wyrzutni, która sprawi, że osoby zamknięte w specjalnych wagonikach przez osiem sekund będą mogły znaleźć się w stanie nieważkości.

Całość wzorowana jest na samolocie wykorzystywanym przez NASA do szkolenia astronautów - tak zwanym "Vomit Comet". Tymczasem kolejka górska Imagination Arts łączyć ma przyjemne z pożytecznym.

Ludzie spragnieni mocnych wrażeń wsiadaliby do zamkniętych wagoników, które byłyby wystrzeliwane z prędkością dochodzącą do 160 kilometrów na godzinę. Jadąc w górę dużej rampy, wagonik miałby nagle (ale delikatnie) zwalniać, by wyrzucić pasażerów z foteli. Po dotarciu do końca trasy, zacząłby natomiast opadać, a przy okazji powtarzałby manewr, by osoby jadące kolejką, mogły jeszcze przez jakiś czas unosić się w powietrzu.

Nad całą przejażdżką czuwać ma złożony system komputerowy, który analizuje łączną wagę pasażerów i panuje nad prędkością wagonika - dostosowuje ją do prędkości spadania osób znajdujących się w środku. Odpowiednie obliczenia sprawić mają, że w trakcie jednego kursu, będzie można przez maksymalnie osiem sekund poczuć się prawie jak w kosmosie.

Zdaniem przedstawicieli Imagination Arts, zbudowanie takiej kolejki mogłoby kosztować nawet pięćdziesiąt milionów dolarów. Duża część tej kwoty miałaby zostać przeznaczona na systemy komputerowe i maszynerię kontrolującą przyspieszenie wagonika. Firma uważa, iż cały projekt da się zrealizować w ciągu kilkunastu miesięcy.

Dodatkową zaletą tej kolejki górskiej jest to, że osoby korzystające z niej, miałyby nie tylko bawić się, ale i uczyć. Projektanci chcą, by przed każdym siedzeniem zamontowanym w wagoniku znalazł się specjalny "niezbędnik naukowca". Miałyby to być pojemniki, w których zamknięto piłeczkę czy niewielką ilość wody. Znajdując się w stanie nieważkości, ludzie mogliby obserwować, co dzieje się z tymi przedmiotami.

Musimy przyznać, że projekt zapowiada się bardzo dobrze. Jeśli kiedykolwiek dojdzie do jego realizacji, to na pewno będziemy chcieli przejechać się taką kolejką górską.

 

[za: Popular Science ]

Więcej o: