Windows 8 przyjazny niepełnosprawnym

Programy wspomagające dostępne są dla niepełnosprawnych użytkowników Windowsa już od kilku dobrych lat. Z każdą kolejną wersją otrzymują usprawnienia - nie inaczej będzie w przypadku najnowszej wersji systemu oznaczonej numerkiem 8.

Najwięcej nowości dotyczyć ma obsługi systemu poprzez interfejs dotykowy, przede wszystkim tablety. Znacznie wygodniejsze stało się na przykład korzystanie z narzędzia Magnifier, dzięki któremu słabo widzące osoby mogą przybliżać wybrane fragmenty ekranu - właściwie wszystkie czynności ograniczają się do prostych, intuicyjnych ruchów palcem, co widać na poniższym materiale:

 

Do obsługi dotykowej został dostosowany także Narrator - program, który przekazuje osobom niewidomym bądź niedowidzącym informacje z ekranu komputera w postaci głosowej. Poza tym użytkownicy W8 będą mogli zmienić barwę głosu asystenta, dostosować prędkość czytanych przez niego słów, a także tworzyć własne komendy. Narrator obsługuje teraz dodatkowo więcej języków, jest bardziej wydajny i lepiej sprawdza się na przeglądarkach internetowych. Program będzie też instruował użytkownika, jak pobrać, a następnie zainstalować najnowszy OS na Windowsie 7.

Pełne opracowanie Microsoftu dotyczące ułatwień wprowadzonych dla niepełnosprawnych na Windowsie 8 znajdziecie

pod tym adresem

.

[Za:

CNET

]

Więcej o: