Ten tranzystor zbudowano wyłącznie z 1 atomu fosforu

Kolejny krok na drodze do stworzenia komputerów kwantowych.

Połączony zespół naukowców z USA i Australii stworzył w pełni sprawny tranzystor składający się z jednego atomu fosforu zatopionego w krzemie. Pracownicy University of New South Wales i Purdue University uważają, ze jest to ważny krok na drodze do stworzenia komputerów kwantowych.

I choć nie jest to pierwszy wynalazek tego typu zaprezentowany w historii, to po raz pierwszy opisuje się go słowem "doskonały". Nigdy wcześniej nie udało się skonstruować go z taką precyzją i przy wykorzystaniu środków dostępnych w przemyśle. Kierownik australijskiego zespołu odpowiedzialnego za badania (Michelle Simmons) przyznaje, że po raz pierwszy udało się zademonstrować tak dokładną kontrolę nad pojedynczym atomem zatopionym w krzemie.

Podobnego zdania jest pracownik IBM, Andreas Heinrich, który uważa, iż metody wykorzystane przez naukowców mają olbrzymi potencjał. Heinrich twierdzi jednak, że opracowanie chociażby przewodów odpowiedniej wielkości, które można będzie połączyć z tak niewielkim tranzystorem, zajmie przynajmniej dziesięć lat.

Jeśli więc marzysz o pracy na komputerach kwantowych, to raczej powinieneś się uzbroić w cierpliwość. Choć kto wie, może już w tej chwili jakiś zespół naukowców nie wiedząc o tym, jest bliski dokonania przełomowego odkrycia, które zmieni nasze życie?

[za: NYT ]

Więcej o: