Ludzie coraz częściej korzystają z komunikatorów, a operatorzy komórkowi tracą

Wraz z rozwojem internetu i zwiększaniu liczby kanałów komunikacji naturalnym jest, że ludzie powoli odchodzą od wysyłania SMS-ów - mamy przecież do dyspozycji wygodniejsze i, przede wszystkim, tańsze opcje. Z tego powodu przychody operatorów komórkowych stopniowo spadają.

Jak wynika z raportu firmy analitycznej Ovum, w 2010 roku globalny przychód operatorów z tytułu SMS-ów zmniejszył się o 8,7 mld (o 6%), zaś w roku ubiegłym o 13,9 mld dolarów (o 9%). SMS-y ustępują miejsca takim aplikacjom, jak Whatsapp, Yahoo! Messenger, Windows Live Messenger czy czat na Facebooku, używanych także na smartfonach.

Analitycy Ovum są zdania, że operatorzy komórkowi powinni teraz współpracować ze sobą celem zmniejszenia kosztów wysyłania SMS-ów - to powinno zapobiec przed drastycznym spadkiem przychodów. Z drugiej strony, nie wiadomo, czy taki krok operatorom się opłaca, bo o ile nie zarabiają już tak dużo na SMS-ach, o tyle ich przychody z tytułu przesyłu danych w Internecie (m.in. używanie komunikatorów) na urządzeniach przenośnych sukcesywnie wzrastają.

[Za: Telepolis , BBC ]

Więcej o: