Piercing języka przydaje się do sterowania wózkiem inwalidzkim

Przywitajmy Tongue Drive.

Naukowcy z Georgia Institute of Technology opracowali ciekawy wynalazek. Tongue Drive to specjalny system składający się z aparatu na zęby i namagnesowanego kolczyka. Aby skorzystać z wynalazku potrzeba odrobinę odwagi, ale w teorii może się on okazać bardzo przydatny dla osób niepełnosprawnych.

Po przebiciu języka i włożeniu kolczyka, wystarczy go przesunąć w odpowiednie miejsca na aparacie, by odczytał i przekazał odpowiednie komendy chociażby do wózka inwalidzkiego. Komunikacja odbywa się bezprzewodowo, a pakiety danych przesyłane są do urządzenia takiego jak iPhone lub iPod. Jest ono wbudowane w wózek inwalidzki, którym steruje za pomocą odpowiedniej aplikacji.

Naukowcy uważają, iż Tongue Drive pozwoli zastąpić obecnie wykorzystywane systemy do kontrolowanie wózków inwalidzkich. Chodzi tu przede wszystkim o ten, w którym wózek reaguje na oddech wdmuchiwany do specjalnej słomki. Wynalazek wkrótce wkroczy w fazę testów, w których wezmą udział pełnosprawne osoby. Po nich Tongue Drive testować będą osoby niepełnosprawne.

Tongue DriveTongue Drive fot. Georgia Tech

[za: Georgia Tech ]

Więcej o: