Europejskie modele iPada z modułami LTE...niekompatybilnymi z europejskimi sieciami

Apple zgotowało niemiłą niespodziankę wszystkim, którzy liczyli na możliwość korzystania z superszybkiego internetu LTE na iPadzie 3. Urządzenie w wersji europejskiej ma co prawda moduł, lecz działać będzie można jedynie w USA i Kanadzie. W Polsce na szczęście będziemy mogli korzystać z transmisji w standardzie DC-HSDPA czyli 42Mb/s.

Niestety, moduł LTE użyty w najnowszej wersji iPada , która trafi na europejskie rynki, będzie wykorzystywał częstotliwość 700 i 2100Mhz, gdy tymczasem na naszym kontynencie w użyciu są częstotliwości 800, 1800 i 2600Mhz. W Polsce - jest to 1800Mhz (Cyfrowy Polsat oraz Plus).

Po włożeniu karty SIM zobaczymy zatem ikonkę 3G, korzystanie z szybkiego Internetu LTE (do 100Mb/s) będzie możliwe tylko podczas wojaży po USA i Kanadzie, i to z kartą AT&Tw tablecie.

W USA iPady będą współpracować albo z siecią AT&T albo Verizona, nie obiema naraz, zależnie od tego, gdzie zostaną kupione.

W specyfikacji urządzeń sprzedawanych na terenie UE określenie LTE może być więc kompletnie mylące.

Jak zauważa serwis ipod.info.pl w specyfikacji najnowszego tabletu Apple widnieje skrót DC-HSDPA, standard ten umożliwia transfer na poziomie do 42Mb/s, oferuje go Orange i T-Mobile, niestety nie na terenie całego kraju.

[ za cultofmac.com ]

Więcej o: