Znowu ruch wokół Titanica. Roboty zrobiły dokładną mapę wraku

Mapa składa się z ponad stu tysięcy zdjęć w wysokiej rozdzielczości.

Badaczom nareszcie udało się stworzyć dokładną mapę miejsca, w którym spoczął wrak Titanica. Nareszcie, bo od zatonięcia słynnego statku za miesiąc minie sto lat.

I choć stworzono już podobne mapy, to nie obejmowały one całego obszaru, na którym znajduje się wrak i były nieczytelne. Nowe mapy udało się stworzyć dzięki bezzałogowym pojazdom podwodnym, które zbadały obszar o wielkości 5x8 kilometrów. Wykorzystując sonar, wykonały 130 tysięcy zdjęć wysokiej rozdzielczości, które ze szczegółami pokazują fragment dna morskiego, na którym znajduje się najwięcej szczątków. Sama mapa przypomina zdjęcia Księżyca.

Dzięki mapie, prawdopodobnie uda się odpowiedzieć na pytania o to czy konstrukcja statku miała poważną wadę, jak poszczególne części Titanica opadały na dno i jak konkretnie przełamała się cała jednostka. Komputery będą także w stanie przeprowadzić symulację całej katastrofy krok po kroku - złożyć jednostkę, wyciągnąć ją na powierzchnie oceanu, a następnie w cyfrowym środowisku jeszcze raz ją zatopić.

Co ciekawe, złożenie otrzymanych zdjęć wymagało wielu miesięcy pracy. Wyprawa badawcza przeprowadzona przez RMS Titanic Inc, Woods Hole Oceanographic Institution, Waitt Institute of La Jolla oraz History Channel, National Oceanic and Atmospheric Administration i National Park Service odbyła się latem 2010 roku. Dopiero teraz poinformowano jednak o złożeniu mapy, a więcej szczegółów na temat katastrofy będzie można poznać w programie telewizyjnym, który zostanie wyemitowany dokładnie w setną rocznicę zatonięcia Titanica (15 kwietnia 2012 roku).

Widzimy cały wrak w taki sposób, w jaki jeszcze nikt go nie widział. Mając takie dane, jesteśmy w stanie przeprowadzić rekonstrukcję, zobaczyć jak dokładnie przebiegała katastrofa. To absolutnie przełomowy materiał, który sprawia, że człowiekowi opada szczęka.

- mówił Dirk Hoogstra, przedstawiciel History Channel.

Mapa wraku TitanicaMapa wraku Titanica fot. AP

[za: AP ]

Więcej o: