Jak robot Lego pomaga budować sztuczne ludzkie kości

Czy roboty i medycyna mogą iść ze sobą w parze? Mogą. W laboratoriach medycznych roboty zajmują się zadaniami, które są zbyt żmudne, by wykonywali je ludzie.

Taki przypadek ma miejsce na uniwersytecie Cambridge. Robot złożony z klocków Lego bierze czynny udział w procesie budowania sztucznych ludzkich kości. Nie wykonuje oczywiście żadnych skomplikowanych czynności. Wręcz przeciwnie - jego obowiązki są nadzwyczaj żmudne. Właśnie dlatego nie wykonują ich ludzie.

Czym zajmuje się robot? W skrócie - obiekt wyjściowy, na przykład kawałek metalu, musi być zanurzony w różnych roztworach, a następnie opłukany w wodzie. Proces ten należy powtarzać wielokrotnie. Czynność, która byłaby uciążliwa dla człowieka, jest perfekcyjnie wykonywana przez robota.

 

A do tego całe rozwiązanie jest tanie - robot został złożony z zestawu Lego Mindstorms, a później zaprogramowany do wykonywania odpowiednich czynności.

Sztuczna kość to biomateriał, którym można zastąpić dowolny fragment ludzkiego szkieletu. Bez kłopotów zrasta się z kością pacjenta, nie wywołuje reakcji alergicznych. Po wszczepieniu w ciało pacjenta, komórki kostne wchodzą w porowaty biomateriał, zespalając się z nim. Wytwarzają w nim nawet naczynia krwionośne.

Więcej o: