Nie będziesz wiedzieć, że cię podgląda - ta kamera zerka zza rogu

Naukowcy z MIT wynaleźli kamerę, która potrafi zobaczyć coś, co jest zasłonięte przed jej wzrokiem.

Urządzenie jest w stanie stworzyć trójwymiarowy model drewnianej figurki ukrytej za ścianą z pianki poza polem widzenia kamery.

Zasada jego działania bardzo przypomina peryskop. Jednak światło nie odbija się od ustawionych pod kątem luster, a od elementów otoczenia, które nie mają właściwości refleksyjnych: drzwi lub ścian.

W tym celu wykorzystano laser femtosekundowy, który emituje impulsy światła o czasie trwania od kilku do kilkudziesięciu femtosekund (biliardowych części sekundy). Wystrzeliwane do pokoju pod różnym kątem odbijają się tak długo, aż część fotonów z nich wróci do detektora w kamerze. Ten mierzy czas do ich powrotu oraz kąt pod jakim wróciły. W ten sposób tworzy obraz pokoju i znajdujących się w nim  przedmiotów.

Tak wygląda figurka:

Obraz widziany za rogiem przez kameręObraz widziany za rogiem przez kamerę fot. MIT

Jego obraz:

Obraz figurki zarejestrowany przez kameręObraz figurki zarejestrowany przez kamerę fot. MIT

Model 3D:

Trójwymiarowy model figurki ukrytej przed wzrokiem kameryTrójwymiarowy model figurki ukrytej przed wzrokiem kamery fot. MIT

Przygotowano także wizualizację na wideo:

 

Naukowcy planują wykorzystanie takich kamer przez służby ratownicze do badania miejsc katastrof, a także w samochodach, by ułatwić skręcanie w niewidoczną ulicę.

[ MIT ]

Więcej o: