Mam na imię Krzysiek i jestem dziennikarzem. Oprócz tego jestem robotem

Potrafię streścić to, co dzieje się na giełdzie papierów wartościowych.

Firma Narrative Science udostępnia oprogramowanie, które samo z siebie potrafić pisać krótkie teksty, zastępując dziennikarzy, gdy najważniejszy w wykonywanej pracy jest czas. Oprogramowanie analizuje "surowe" dane, które następnie zamienia w krótkie notatki. Napisanie takiego krótkiego materiału zajmuje mu zaledwie kilka sekund. A jak wygląda taki tekst? Zobaczcie poniżej.

Forbes: przegląd wyników finansowych GameStop
Wall Street podchodzi optymistycznie do wyników finansowych za czwarty kwartał, które GameStop (GME) powinien opublikować w czwartek, 22 marca 2012 roku. Analitycy przewidują zysk 1,72  $ na akcji, co byłoby wzrostem. W zeszłym roku akcje kosztowały 1,56 $.

Oprogramowanie potrafi napisać tekst o wynikach giełdowych, stworzyć krótką analizę rynku nieruchomości czy streścić wyniki wyborów, głosowań. Bez problemu stworzy także podsumowanie meczu piłki nożnej czy tenisa i wygeneruje raport dotyczący finansów wybranej firmy. Umie ono nawet przeszukać Twittera i wybrać z niego najbardziej interesujące wpisy, które dołoży następnie do wygenerowanego tekstu.

I choć póki co nie potrafi ono napisać sensownego, długiego reportażu czy przeprowadzić dziennikarskiego śledztwa, to można sobie wyobrazić, że za kilka lub kilkanaście lat, będzie w stanie w wielu przypadkach zastąpić dziennikarza z krwi i kości.

Wśród trzydziestu firm, które już korzystają z rozwiązania Narrative Science jest między innymi Forbes. Oprogramowanie tworzy w tym przypadku krótkie podsumowania wyników finansowych ogłaszanych przez korporacje.

[za: Slate ]

Więcej o: