Watson, superinteligentny komputer od IBM, pomoże w leczeniu raka

Technologią zaimplementowaną w maszynie zainteresował się jeden z najbardziej znanych szpitali onkologicznych w Stanach Zjednoczonych, nowojorski Memorial Sloan-Kettering Cancer Center.

Watson to absolutnie wyjątkowy komputer, który powstawał przez kilka lat w laboratorium koncernu IBM, i wsławił się między innymi

zwycięstwem w znanym amerykańskim teleturnieju Jeopardy!

. Maszyna bezproblemowo rozpoznaje ludzki głos i potrafi natychmiastowo odpowiadać na pytania zadawane w języku naturalnym, bez dostępu do internetu, określając zarazem prawdopodobieństwo prawidłowości danej odpowiedzi. Po sukcesie w Jeopardy! IBM zapowiedziało, że będzie udostępniać Watsona do użytków komercyjnych, w takich sektorach jak medycyna, transport czy bankowość.

 

Jedną z pierwszych instytucji, która posłuży się technologią Watsona, będzie Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Do końca bieżącego roku w nowojorskiej placówce na wystartować program pilotażowy. Watson zostanie zaopatrzony w odpowiednią wiedzę medyczną i będzie wykorzystywany przez onkologów do zindywidualizowanej diagnostyki nowotworowej oraz wydawania zaleceń co do leczenia pacjentów. Jeśli Watson sprawdzi się w swej roli, w 2013 r. prawdopodobnie znajdzie zastosowanie także w innych ośrodkach medycznych. Miejmy nadzieję, że poradzi sobie co najmniej tak dobrze, jak w Jeopardy! i zapoczątkuje kolejną medyczną rewolucję.

 

[Za:

Engadget

]

Więcej o: