Nie ma Steve Jobsa więc zaczęło się złe projektowanie?

Były pracownik Apple w ostrych słowach skrytykował wygląd nowego Apple TV. Stwierdził między innymi, że taki projekt nie przeszedłby za czasów poprzedniego prezesa Apple, Steve'a Jobsa.

Po śmierci Steve'a Jobsa Apple jest nieustannie na cenzurowanym. Czujni obserwatorzy przyglądają się, jak będzie zachowywał się obecny prezes Apple, Tim Cook podczas konferencji; czy nowe produkty będą spełniać wygórowane oczekiwania rynku; czy design nowych urządzeń będzie spójny i "na poziomie"?

Właśnie ta ostatnia cecha trafiła ostatnio pod ostrzał mediów.

Podczas premiery nowego iPada (dla wygody możemy nadać mu nazwę iPad 3) na początku marca zaprezentowano także odświeżone Apple TV . Odmłodzona wersja sprzętu będzie wyświetlała materiały filmowe w rozdzielczości Full HD (1080p). Otrzyma także nowy, wygodniejszy interfejs użytkownika oraz wsparcie dla aplikacji firm zewnętrznych (Netflix, Flickr, YouTube). Jedna z zapowiedzianych funkcji poleca filmy warte uwagi na podstawie tego, co już oglądaliśmy.

Michael Margolis, były pracownik Apple, stwierdził, że nie podoba mu się wygląd nowego Apple TV, a Steve Jobs odrzucił podobny pomysł 5 lat temu, w 2007 roku, a teraz już nie ma nikogo, kto odrzucałby nietrafione projekty.

Czy design Apple zmienia się na gorsze?Czy design Apple zmienia się na gorsze? Fot. Twitter

W czym problem? Washington Post przypomina, że serwis CNet porównał Apple TV do "gigantycznego iPada". Margolis tłumaczy, że choć nie podoba mu się design Apple TV, to jednak rozumie , dlaczego koncern wybrał akurat taki wygląd.

Sprawienie, że Apple TV jest teraz podobne do iPada to prawdopodobnie całkiem rozsądny krok - nawet, jeśli niektórzy użytkownicy poprzedniej wersji nie lubią nowej

Dlaczego? Bo w końcu iPhone oraz iPad to wielki sukces sprzedażowy.

Wszystko wskazuje więc na to, że Apple pod nowymi rządami zaczyna się trochę zmieniać. Nie chodzi tylko o poluzowanie legendarnego upodobania do tajemnic , lecz raczej o bardziej utylitarne podejście do produktu.

Cook nie jest geniuszem ani od projektowania sprzętu, ani od oprogramowania. Nie jest ani wizjonerem technologii, ani wirtuozem dizajnu. Jest natomiast arcymistrzem organizacji produkcji, sprzedaży i logistyki. Jobs wypatrzył go jako zdolnego menedżera średniego szczebla w IBM

pisała o nowym prezesie Apple na początku 2011 roku Gazeta Wyborcza.

Czy po śmierci Steve'a Jobsa Apple utraci metkę firmy "magicznej"? Kto wie, choć jeszcze za wcześnie, by to kategorycznie stwierdzić. Już teraz można natomiast postawić hipotezę, że nawet jeśli w "nowym Apple" zaczęło się złe projektowanie, to nie przełoży się to na spadek sprzedaży urządzeń.

A przynajmniej jeszcze nie teraz.

Więcej o: