Pociągiem przez Alpy - dzięki Google Street View

Wyjazdy rekreacyjne tylko przysparzają kłopotów. Dużo kosztują, wymagają wcześniejszego zaplanowania i kiedyś się kończą. Na szczęście jest Google Street View.

Dzięki usłudze Google Street View, nie ruszając się zza biurka możemy dziś nie tylko zwiedzić zamek w Malborku i dolinę Amazonki, ale także przejechać się ponad stukilometrową trasą kolejową przez Alpy (dokładnie 122 km).

Jak informuje sam Google, inicjatywa została podjęta w partnerstwie z UNESCO i Kolejami Retyckimi. Moduł StreetView, zbierający dane został zamontowany na platformie na czole pociągu. Skład przemierzał legendarną, uważaną za najbardziej spektakularną na świecie trasę przez Alpy - z Albuli aż do masywu Berniny.

Wyświetl większą mapę

Dzięki temu, nawet siedząc przed przestarzałym monitorem, pod zepsutym klimatyzatorem możemy podziwiać ośnieżone szczyty, przepiękne jeziora uwięzione na wysokości tysięcy kilometrów nad poziomem morza, wieczne lodowce i zielone pastwiska żywcem wyjęte z Photoshopa. Brak może powiewu alpejskiego powietrza i ciepła nieśmiało padających promieni górskiego słońca. Jeśli jednak zawczasu zaopatrzyć się w tabliczkę czekolady z alpejskiego mleka... to prawie jakbyśmy tam byli. I to całkiem za darmo. A kiedy wreszcie dostaniemy upragniony urlop i zaoszczędzimy wystarczająco dużo pieniędzy, trasę przez Alpy warto pokonać osobiście.

Warto tez obejrzeć film o kulisach powstawania materiału.

 
Więcej o: