Każdy może zbudować latający pojazd bezzałogowy [GALERIA]

Jednym z trendów w robotyce na trwający rok jest coraz większe zainteresowanie bezzałogowymi pojazdami latającymi (tzw. drone'ami lub UAV - Unmanned Aerial Vehicle). Okazuje się, że takie pojazdy buduje nie tylko wojsko, ale też cywilni konstruktorzy.

Strony DIYdrones.com to, jak sama nazwa wskazuje, miejsce, gdzie można dowiedzieć się jak zbudować własny latający pojazd bezzałogowy. Skrót DIY nawiązuje do hasła "Do It Yourself", czyli swojskiego "Zrób to sam". Na stronie znajdziemy adresy sklepów i rekomendacje gotowych zestawów, które pozwolą złożyć własny model, a nawet całe gotowe UAV. Jednakże najciekawszą jej częścią jest galeria modeli budowanych od podstaw przez hobbystów. Niektóre wyglądają na amatorskie projekty - inne wręcz przeciwnie.

Zobacz galerię >>

Oczywiście, duża część z tych projektów to tylko bardziej zaawansowane zdalnie sterowane modele i do wojskowych drone'ów jeszcze sporo im brakuje. Jednak dystans ten zmniejsza się coraz bardziej - technologie potrzebne do zbudowania własnego bezzałogowego samolotu są coraz łatwiej dostępne i tańsze.

Opisywaliśmy kiedyś samolot WASP służący do włamywania się do sieci Wi-Fi , który można zbudować za relatywnie niewielką sumę (nieco ponad 6000 dolarów) z części dostępnych przez internet.

Zdjęcia wykorzystano na podstawie licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Unported (CC BY 3.0)

Warto przeczytać:

Moda, uroda, krzem i chrom - trendy w robotyce na 2012 rok

Więcej o: