Cybertarcza ochroni Europę już na początku przyszłego roku

Bagatela, 380 miliardów dolarów kosztuje europejczyków cyberprzestępczość. Dlatego EU postanowiła stworzyć cyber-tarczę, mającą chronić Unię Europejską przed cyber-rzezimieszkami.

Centrum znajdować się będzie w Holandii i ma ruszyć już w styczniu 2013 roku. Instytucja będzie działać pod egidą Europolu, czyli swoistej formy międzynarodowej policji, z siedziba w Hadze.

W polu zainteresowania agentów nowej jednostki będą głównie przestępstwa z kategorii przestępczości zorganizowanej, z naciskiem na kradzież tożsamości, numerów kart kredytowych i innych, związanych z bankowością internetową.

Centrum ma chronić ponad 160 milionów Europejczyków, którzy obracają swoimi pieniędzmi w Internecie lub przy pomocy narzędzi sieciowych. Jest więc na kogo pracować. Jest też przeciw komu. Zarówno McAfee jak i Symantec ostrzegają przed coraz zdolniejszymi i bardziej profesjonalnymi cyber-złodziejami, a także całymi gangami, czerpiącymi gigantyczne korzyści z wyłudzeń w Internecie. Obie firmy szacują, że rocznie osoby prywatne i przedsiębiorstwa tracą około 380 miliardów dolarów a wartość ta z okresu na okres rośnie.

Więcej o: