Kinect pomoże niepełnosprawnym? Zdalne sterowanie językiem

Niedawno pisaliśmy, że kontroler ruchu Microsoft Kinect pozwolił na stworzenie ciekawej instalacji artystycznej. Dziś dowiadujemy się, że udało się posunąć rozpoznawania twarzy o kolejny krok naprzód - teraz sterować urządzeniami będzie można też przy pomocy języka.

Badacze z Tokyo's University of Electro-Communications opracowali system wykrywania położenia języka przy użyciu kontrolera ruchów Microsoft Kinect.

Dla osób sparaliżowanych używanie tego rodzaju narzędzia do komunikacji może okazać się o wiele bardziej praktyczne niż fizyczne urządzenia, które muszą być jak do tej pory montowane na stałe w jamie ustnej.

Do "skalibrowania" japońskiego systemu potrzebne jest przeprowadzenie sesji treningowej - prostej gry, w której dezaktywujemy poszczególne obiekty naprowadzając na nie strumień pikseli.

Wynalazek tokijskich badaczy nie jest jeszcze zbyt precyzyjny. Do obliczenia pozycji wykorzystuje się ekstrapolację danych opisujących ruch oczu, brwi, nosa i ust. System opiera się więc na przewidywaniu ale jest dopiero w fazie rozwoju. Sukces badaczy może poprawić jakość życia osób sparaliżowanych.

Poniższy filmik prezentuje działanie systemu.

 

[ za theverge.com ]

Więcej o: