Polska sztuka w Google Art Project

Od dziś polskie dzieła sztuki można zobaczyć w Google Art Project. Na początek możemy zwiedzać Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. A poza tym kolekcje ze 149 innych miejsc całego świata.

Niedawno Google pokazał polską wersję Street View , jednak okazuje się, że to nie koniec spektakularnych premier tej firmy. Dziś w Muzeum Pałacu w Wilanowie odbyła się premiera Google Art Project - przedsięwzięcia polegającego na cyfrowym zapisaniu i prezentacji najciekawszych dzieł sztuki. Na starcie możemy przeglądać zasoby Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi .

Art Project to platforma, która pozwala muzeom z całego świata prezentować w internecie swoje kolekcje . Gdy projekt ruszał rok temu w sieci zgromadzone zostało 17 muzeów . Przez 12 miesięcy skorzystało z niego 20 milionów osób. Dziś Google Art Project gwałtownie powiększa swoje zbiory - w sieci można zobaczyć już kolekcje 151 partnerów, którzy prezentują ponad 30 tysięcy zdjęć wysokiej rozdzielczości oraz 46 zdjęć w ultrawysokiej rozdzielczości (np. "Wieża Babel" Pietera Bruegla ). Każde dzieło ma dołączoną notkę informacyjną, można też znaleźć dodatkowe materiały wideo. Każdy użytkownik po zalogowaniu się może założyć własną kolekcję zbierając ulubione dzieła spośród prezentowanych przez partnerów projektu. Pomysł najwyraźniej chwycił, bo przez rok założono ponad 180 tysięcy takich zestawień. Nowością jest integracja Art Project z Google+ - od dziś można swoje kolekcje udostępniać na tej platformie, można też pokazywać je w usłudze Hangout. Po co? Na przykład po to, by w ten sposób prowadzić wykłady z historii sztuki czy organizować wirtualne wycieczki po odległych miejscach.

A jak powstawał Google Art Project? Sprawdźcie.

 

Co można zobaczyć w Google Art Project? Sztukę z najróżniejszych miejsc świata - jest Akropol , Wersal , nowojorskie MoMA , kolekcje sztuki aborygenów australijskich czy brazylijski street art .

Podczas premiery o znaczeniu Google Art Project dla Polski mówili m.in. Monika Smoleń z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Igor Ostrowski z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Podkreślali oni znaczenie tego projektu dla promocji Polski - jak się okazuje prezentacja takich dzieł służy nie tylko pokazaniu za granicą polskiej kultury, ale też pośrednio sprzyja nowym inwestycjom w Polsce.

Ale Google Art Project to przede wszystkim świetna zabawa. I straszliwy pożeracz czasu - sztukę można przeglądać godzinami, a jeśli jeszcze zaczniemy bawić się w tworzenie kolekcji i dzielenie się nimi ze znajomymi, to najlepiej zrezygnować z nauki i pracy.

Przedsmak tego, co znajdziemy w usłudze, oferujemy w naszej galerii. Zobacz co wystawiło Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Pałacu w Wilanowie. Pierwszy pokazuje 80 dzieł 44 artystów, a drugie 55 dzieł, 39 artystów. Ich próbkę można zobaczyć w naszej galerii.

Kliknij: Galeria - Google Art Project

W pliku wideo można zobaczyć jak posługiwać się Google Art Project.

 
Więcej o: