550 tysięcy komputerów - pierwszy tak wielki botnet na świecie złożony z Maków

Rosyjska firma tworząca oprogramowanie antywirusowe - Dr Web zakomunikowała niedawno, że trojan o nazwie Flashback zainfekował już ponad 550 tysięcy komputerów marki Apple.

Tego samego dnia jednak Iwan Sorokin z Dr Web stwierdził, że botnet złożony z Maków liczy sobie już 600 tysięcy komputerów. 60% z nich znajduje się w USA, a 20% w Kanadzie. Co więcej, analityk dodał, że prawie 300 zainfekowanych stacji znajduje się w Cupertino w Kalifornii. To podwójnie szokujące. Cupertino to bowiem miejscowość, w której znajduje się siedziba Apple. Komputery amerykańskiego producenta słynęły natomiast do niedawna z braku zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania. Co prawda, nie ze względu na wyjątkową szczelność systemu, jak twierdzą eksperci, ale raczej dlatego, że twórcy wirusów zwykle nie zajmują się niszowymi systemami operacyjnymi.

Apple nie pozostawiał jednak swoich użytkowników zupełnie na pastwę trojana. Producent na przestrzeni ostatnich lat wydał kilka aktualizacji, które miały za zadanie załatać słabe punkty systemu operacyjnego. Sporo komputerów dostało się jednak pod władanie botnetu.

Masz Maka i nie wiesz, czy twój komputer jest zainfekowany? F-Secure podpowiada na swojej stronie jak poradzić sobie z trojanem Flashback na Mac OS X.

Odpowiednie łatki do systemu OS X można pobrać na stronie Apple .

Mac Flashback botnetMac Flashback botnet fot. Dr. Web

Więcej o: