Valve zapewnia pracownikom utopijnie korzystne warunki pracy: niemal żadnej hierarchii

Studio, które stoi za grami takimi jak Half-Life czy Left 4 Dead w swojej książce przekazywanej każdemu nowo zatrudnionemu pracownikowi przedstawia świat w zasadzie bez hierarchii i bez nakazów.

Zacznijmy od mocnego cytatu z "Przewodnika dla nowych pracowników" przygotowanych przez studio Valve, stojące za tytułami takimi jak Half-Life czy Left 4 Dead.

"Odkąd Valve jest płaskie, ludzie nie dołączają do projektów, bo tak im nakazano. Zamiast tego sam zdecydujesz, którą pracę chcesz wykonywać po zadaniu sobie odpowiednich pytań. Pracownicy głosują na poszczególne projekty stopami (albo kółkami biurek)."

Valve - HANDBOOK FOR NEW EMPLOYEES. Jak pracować bez szefaValve - HANDBOOK FOR NEW EMPLOYEES. Jak pracować bez szefa Fot. newcdn.flamehaus.com

Dalej poznajemy "metody pracy bez szefa", nagłówki w stylu "Witamy we Płaskolandii". Czytamy też o nadgodzinach:

"Kiedy ludzie od czasu do czasu zmuszają się do pracy w nadgodzinach kiedy coś wielkiego musi zostać wypchnięte w większości w godzinach nadliczbowych oznacza to niepowodzenie w planowaniu i komunikacji. Jeśli rozglądasz się po Valve i nie widzisz "ludzi w kryzysowej sytuacji" to rozwiązanie tej zagadki jest całkiem proste. Sprawa, nad którą pracujemy najciężej to zatrudnianie dobrych ludzi, z którymi chcemy się trzymać i chcemy aby znaleźli balans między pracą a życiem rodzinnym oraz resztą ważnych w życiu rzeczy".

I nasze oczy otwierają się coraz szerzej i szerzej podczas wczytywania się w poradnik Valve. Żeby całość nie wyglądała jedynie na puste słowa publikacja zawiera nawet ilustracje "jak przenieść swoje biurko", "metody dowiadywania się, co jest grane", "metody pracy bez szefa".

Książka uczy też nowo zatrudnionych jak słuchać, jak zarządzać swoją pracą, jak utrzymywać dobre stosunki z kolegami.

Na co liczy Valve? Na daleko posunięta lojalność? Na poczucie bycia w pełni rozumianym i szanowanym pracownikiem, który angażuje cały swój talent i serce w pracę, co przynosi najlepsze rezultaty? Wszystkim polecamy pobranie kopii "Przewodnika dla nowych pracowników" i potajemne położenie na biurku szefa. Lektura z wypiekami na twarzy gwarantowana.

[ za boingboing.net ]

Więcej o: