Zamknięto dziesiątki stron handlujących kradzionymi numerami kart kredytowych

Na skutek globalnych działa brytyjskiej organizacji The Serious Organised Crime Agency (SOCA) na całym świecie zamknięto kilkadziesiąt stron handlujących skradzionymi numerami kart kredytowych.

W wywiadzie dla BBC Ben Ando z Serious Organised Crime Agency (SOCA) wyjaśnił zagadnienie kradzieży numerów kart kredytowych i ujawnił pewne szczegóły dotyczące międzynarodowej akcji wymierzonej w przestępców.

SOCA dokonała serii nalotów w Australii, Europie, Stanach Zjednoczonych, również w Wielkiej Brytanii.

Jedną z zamkniętych witryn jest CVVplaza.com, która w specjalnym spocie (umieszczonym po zamknięciu strony na YouTube dla przestrogi) w zupełnie jawny sposób "reklamowała swoje usługi":

 
"Witamy w CVVplaza.com. Jesteśmy sklepem numer 1 sprzedającym w Internecie numery CVV. Jesteś zmęczony szukaniem stron CVV? A może znalazłeś już stronę ale zaoferowano ci kiepskie karty z niskim stanem konta? Teraz nie musisz już szukać".

Jak zauważa Ben Ando handel kradzionymi numerami kart stał się tak "poważnym" biznesem, że przestępcy sporo inwestują w automatyzację pozyskiwania danych - do dystrybucji numerów używają platform e-commerce typu Automated Vending Cart (AVC). Głównym źródłem informacji jest phishing.

W środę w Wielkiej Brytanii aresztowano dwóch mężczyzn, którzy dokonali znaczącego zakupu nielegalnie zdobytych numerów kart. Aresztowany został także operator baz AVC w Macedonii.

Cyberprzestępcy zatrudniają prawdziwych geniuszy, którzy potrafią wyciągnąć nasze poufne dane bez wzbudzania jakichkolwiek podejrzeń. I to jest naprawdę bardzo groźne.

[ za bbc.com i nakedsecurity.sophos.com ]

Więcej o: