Urządzenia mobilne: rośnie transfer danych, ilość rozmów i SMS-ów spada

Mobilny Internet staje się coraz bardziej popularny, ilość transferowanych danych nieustannie rośnie, jednak rozmowy głosowe i SMS-y nie odnotowują tak spektakularnych wzrostów. Operatorzy muszą przygotować się na nowe oczekiwania konsumentów.

Raporty dwóch firm: Akamai oraz Chetan Sharma pokazują, że jeśli chodzi o urządzenia przenośne coraz większe znaczenie ma transfer danych.

Chetan Sharma poinformowała, że globalny rynek transferu danych na urządzeniach przenośnych osiągnął w 2011 roku poziom 159 miliardów dolarów. W USA obecnie 70 procent kupowanych urządzeń stanowią smartfony, a transfer danych będzie stanowił 95 procent światowego ruchu już w 2015 roku.

Badania Akami ujawniły natomiast olbrzymie dysproporcje w szybkości mobilnego Intenetu - od 163kbps do 5Mbps. Ponadto ilość transferowanych danych podwoiła się między czwartym kwartałem 2010 roku, a czwartym kwartałem 2011 roku oraz wzrosła o kolejne 28 procent pomiędzy trzecim a czwartym kwartałem 2011 roku. Wzrost jest więc niezmiernie dynamiczny.

Co na to wszystko operatorzy? Zdaje się, że jeszcze przez jakiś czas obecny model tworzenia planów taryfowych i cenników będzie się sprawdzał, jednak w zupełnie nieodległej przyszłości będzie nam zależeć na jak najpowszechniejszym i najtańszym dostępnie do sieci poza domem.

[ za gigaom.com ]

Więcej o: