Obrazek dnia - tak umierają gwiazdy

Naprawdę piękna śmierć. Gwiazda kończy życie wyrzucając piękne strumienie materii i tworząc niesamowite widowisko

Spójrz na zdjęcie powyżej. Niezwykłe. To Mgławica Jajko. Piękna. W jej centrum znajduje się umierająca gwiazda. Jeszcze kilkaset lat temu była czerwonym olbrzymem - jednym z ostatnich etapów życia gwiazd podobnych do Słońca. Dziś dogorywuje wyrzucając resztki materii z prędkością 20 km/s. Co ciekawe przed naszymi oczami ukrywa ją obłok pyłu widoczny jako ciemna chmura na środku zdjęcia. Za to świetnie widoczne są cztery strumienie światła wyrzucanego na boki. W dodatku całość otoczona jest poukładanymi niczym w cebuli warstwami zagęszczonej materii. To efekt występujących co kilkaset lat kolejnych wybuchów gwiazdy, która wyrzuca kolejne porcje siebie samej.

Teraz spójrz na zdjęcie poniżej. Jego bajeczne kolory to efekt dodania sztucznych barw pokazujących polaryzację światła na kolejnych warstwach materii. Choć bardziej efektowne, pokazuje Mgławicę Jajko w znacznie mniejszym przybliżeniu. Oba zdjęcia pochodzą z teleskopu Hubble'a i pokazują, że ten stary, liczący 22 lata przyrząd wciąż świetnie działa.

Mgławica JajkoMgławica Jajko fot. Hubble Heritage Team (STScI/AURA), W. Sparks (STScI) & R. Sahai (JPL), NASA

A, nasze Słońce też zamieni się w czerwonego olbrzyma. Za jakieś 6 miliardów lat. Obce cywilizacje będą pewnie zamieszczać jego zdjęcia zrobione z odległości wielu tysięcy lat świetlnych i zachwycać się tym niezwykłym widokiem. Oby ludzkość zdążyła się już do tego czasu ewakuować z Ziemi.

Więcej o: