Apple współfinansuje poprawę warunków pracy w Fabrykach Foxconna

Terry Gou, szef Foxconna, podczas spotkania z dziennikarzami w Szanghaju poinformował, że Apple będzie partycypowało w kosztach poprawy warunków pracy w fabrykach wytwarzających iPhona i iPada.

Prezes Foxconna przyznał, że decyzja ta jest korzystna zarówna dla wizerunku Apple jak i jego interesów.

"Odryliśmy, że [poprawa warunków pracy] nie jest kosztem. Daje siłę w konkurencji. Wierzymy, że Apple widzi w tym zwiększenie siły konkurencyjności razem z nami, dlatego też będziemy dzielić koszty inicjujące to działanie".

W oświadczeniu, które brzmi jakby stało za nim pokaźne grono specjalistów od PR, brakuje szczegółów: co konkretnie się zmieni jak wiele środków zostanie przeznaczone na ten cel, jakie będą proporcje podziału kosztów.

Cała sprawa może być efektem kontroli, o przeprowadzenie której wnioskował Tim Cook do organizacji Fair Labor Association trzy miesiące temu mówiąc, że "robotnicy mają prawo do bezpiecznych i godnych warunków pracy" .

Miejmy tylko nadzieję, że nie skończy się na obietnicach , których złożenie - w odróżnieniu od konkretnych działań - nic nie kosztuje. Niech kryterium oceny zachowania Apple w tej sprawie będą czyny, na które -  po wielokrotnych deklaracjach - przyszedł wreszcie czas.

Jak zauważa Reuters podwyższanie kosztów pracy utrudnia w Chinach olbrzymia konkurencja, a wyższe koszty pracownicze odbijają się na wynikach spółek.

Jedynie podniesienie wynagrodzeń we wszystkich chińskich fabrykach mogłoby coś zmienić w sytuacji chińskich robotników, to jednak zdaje się niemożliwe.

[ za thenextweb.com ]

Więcej o: