Wielowątkowość to podstawowa cecha, która objawia się poprzez aktywność szczególnych obszarów mózgu współpracujących ze sobą w określonej kolejności - tę prawidłowość zdołali rozpracować badacze z Massachusetts Institute of Technology.
Stworzyli system Brainput, który potrafi wychwycić "przeciążenie" naszego ośrodkowego układu nerwowego i zmusić podłączone urządzenia do bardziej samodzielnego funkcjonowania w krytycznym momencie.
Do przeprowadzenia eksperymentów badacze z MIT użyli technologii NIRS (z ang. near-infrared spectroscopy czyli blisko podczerwona stereoskopia) pozwalającej obrazować aktywność mózgu.
Ochotnicy zostali podłączenie do systemu czujników, który analizował zachowanie mózgu podczas wykonywania zadania. Polegało ono na przeprowadzeniu pary robotów przez labirynt w celu znalezienia sygnału WiFi. Trudność polegała na konieczności ciągłego przełączania się na poszczególne roboty, aby zapobiec ich zderzeniu i zboczeniu z odpowiedniej ścieżki.
Kiedy ochotnicy weszli w fazę wielozadaniowej do akcji wkraczał system nakazujący robotom bardziej samodzielne - odciążające sterujących działanie.
Zastosowania wynalazku? Wszędzie tam, gdzie trzeba podejmować wiele decyzji w bardzo krótkim czasie, jak choćby podczas kontroli ruchu lotniczego, prowadzenia samochodu. Zastosowań jest wiele.
Informacje o Brainput znaleźliśmy na Wykopie .
[ za popsci.com ]