Zuckerberg to nowy Gates? Co zrobi ze swoją fortuną?

Tydzień temu ukończył 28 lat, stoi na czele największego portalu społecznościowego świata, właśnie się ożenił. Można powiedzieć, że Mark Zuckerber ma wszystko. Włącznie z olbrzymim bólem głowy: jak nie roztrwonić swojej fortuny i dać coś ludzkości.

Największym szaleństwem, na jakie pozwolił sobie do tej pory Mark Zuckerberg jest wart siedem milionów dolarów dom w Pao Alto. Jak na zasobność portfela to dość skromnie.

Co ma jednak począć ze swoją fortuną? Pójść śladem Gatesa i założyć fundację? Specjaliści o zarządzania naprawdę wielkimi pieniędzmi radzą: nie inwestować wszystkiego w Facebooka, podzielić fortunę na nieco mniejsze "kupki".

"Wierzcie lub nie, ale każdy kto na Planecie Ziemi dochodzi do pierwszego miliarda, zawsze powinien dostać jedną radę: oprzyj się na tradycyjnych obligacjach. Chodzi o to, żeby ulokować ten miliard w taki sposób, żeby bez względu na to, co stanie się z Facebookiem przynosił od 20 do 40 milionów dolarów rocznie po opodatkowaniu".

Szef Facebooka ma już za sobą pierwsze "grubego kalibru" akcje charytatywne opiewające na ponad sto milionów dolarów. Problemem Zuckerberga będą jednak doradcy.

"Masa ludzi będzie mu mówić co jest największym problemem na świecie, próbując przekonać go, za jakim rodzajem filantropii powinien się opowiedzieć". - stwierdziła Melissa Berman, prezes Rockefeller Philanthropy Advisors. Radzi jednocześnie: nie spiesz się i opieraj się na własnych osądach.

Zuckerberg zechce zapewne wspierać też start-upy.- choćby dwa lata temu startująca sieć społeczna Diaspora otrzymała (bliżej nieokreśloną) dotację, choć pewnie niektórzy powiedzą, że był to czysty interes, nie dobroczynność;.

Tak czy owak przed szefem Zuckerberga ciężkie wyzwanie. Świat patrzy mu na ręce oczekując, że spełni pokładane w nim nadzieje: znajdzie swój sposób na to, jak dać ludzkości coś więcej, niż Facebook. Tylko, czy na to jeszcze nie jest za wcześnie? Czy czas Zuckerberga dopiero nadchodzi? Odpowiedź na to pytanie dadzą losy akcji największego portalu społecznościowego świata.

[ za thedailybeast.com ]

Więcej o: