Czy sieci komórkowe wytrzymają obciążenie podczas Euro?

Obciążenie sieci komórkowych podczas Euro z pewnością będzie większe niż normalnie. Czy będziemy mieli z tego powodu problemy? Miejmy nadzieję, że nie - operatorzy odpowiednio się do tego przygotowali.

Jak podaje Telepolis , cztery stadiony, na których rozgrywać będą się mecze w Polsce, operatorzy podzielili między sobą już w 2010 roku. I tak:

Wrocław to Centertel,

Gdańsk to PTC,

Warszawa to Polkomtel,

Poznań to P4.

Każdy z operatorów na "swoim" stadionie wybudował odpowiednią infrastrukturę. Centertel użył 160 anten i 8,5 km feederów, PTC - 66 anten, a także 4 km kabli i 2,5 km światłowodów, P4 - 137 anten i 6,1 km kabli, Polkomtel - 190 anten. To nie lada przedsięwzięcie.

Poza tym operatorzy przygotowują się także do obsłużenia zwiększonego ruchu w miastach. Jak powiedział Milan Zika, członek zarządu PTC odpowiedzialny za eksploatację sieci:

PTC powiększyła pojemności sieci na kilkuset stacjach bazowych, w tym kilkudziesięciu w tzw. fan-zone'ach, czyli miejscach o największych skupiskach kibiców oraz zbudowała kilkadziesiąt nowych stacji bazowych w miejscach związanych z Euro 2012 i traktach komunikacyjnych w całym kraju.

Poza tym odpowiednią infrastrukturę należy zapewnić także dziennikarzom. Za to odpowiedzialny jest Orange. Przykładowo, na wrocławskim stadionie użyto 19 kilometrów skrętki (!) na potrzeby dwupiętrowego namiotu prasowego.

Wygląda na to, że pod względem infrastruktury sieciowej będziemy odpowiednio przygotowani.

Więcej o: