OnTheBus jest dostępne na komórki z systemem Android i charakteryzuje się tym, że jest skierowany w dużej mierze do osób niewidomych, ale także głuchych czy poruszających się na wózku. Naukowcy z Universitat Aut?noma de Barcelona postanowili pomóc im w przemieszczaniu się po mieście z jednego miejsca do drugiego za pomocą linii autobusowych. Jak to działa?
Najpierw niewidomy mówi cel docelowy, a aplikacja analizuje jego słowa. Potem, poruszając się po menu, w którym każdą opcję czyta syntezator mowy, wybiera najdogodniejszą dla siebie trasę. Gdy już to zrobi, aplikacja zaczyna go komendami głosowymi kierować do najbliższego przystanku autobusowego. Tam czeka, aż aplikacja powie mu, iż właśnie zajechał bus oczekiwanej linii. Wsiada i czeka, aż pojawi się sygnał, że czas wysiadać. Po wyjściu na przystanek OnTheBus kieruje do finalnego celu podróży.
Aplikacja robi oczywiście użytek z GPS-a, ale także WiFi, 3G, kompasu i akcelerometru. Na razie działa w miastach Barcelona, Madryt i Rzym, rozmawia zaś w języku hiszpańskim, katalońskim, angielskim i włoskim. W przyszłości mają dojść kolejne miasta i języki, a także środki transportu, np. taksówki.
Czy zawita do Polski? Oby. Chociaż jej przydatność będzie ograniczona i nie chodzi tylko o spóźniające się autobusy, bo jest trochę linii punktualnych. Większym kłopotem może być zidentyfikowanie właściwego pojazdu i bez pomocy osób postronnych się nie obędzie. Może zapowiedź ulepszenia aplikacji o rzeczywistość rozszerzoną, żeby mogła identyfikować oznaczenia, sprawi, iż aparat w komórce stanie się, nie przymierzając, zastępczym okiem niewidomego.
Źródło: Gizmag
Paweł Płaza