Komputer wykryje chorobę Parkinsona szybciej niż cokolwiek innego

Choroba Parkinsona to ciągle niezwykle trudne do wykrycia schorzenie. Nie ma żadnych metod, które wykazywałyby stuprocentową skuteczność, zwłaszcza w początkowych etapach choroby. Kto wie, może zmieni się to dzięki... komputerowi.

Max Little jest matematykiem. Od 2003 roku pracuje, w rozmaitych formach, nad komputerową analizą ludzkiego głosu. Udało mu się stworzyć system, który tylko po głosie pacjenta jest w stanie zdiagnozować czy choruje on na chorobę Parkinsona, czy też nie. Pierwsze testy wykazały skuteczność na poziomie 86 procent.

W najbliższym czasie Little będzie występował na konferencji TEDGlobal w Edynburgu, gdzie zaprezentuje swój przełomowy pomysł. Obecnie stara się także zebrać jak największą ilość próbek głosów, zarówno chorych, jak i zdrowych osób. Im większą bazą danych będzie dysponował komputer, tym łatwiej będzie mu "nauczyć się" pewnych prawidłowości i tym skuteczniejszy będzie w diagnozowaniu choroby.

Być może już niedługo dzięki komputerom łatwiej będzie wykryć chorobę Parkinsona. A wiadomo, że każda choroba wykryta wcześniej może zostać łatwiej zażegnana bądź odparta.

[za BBC ]

Zobacz także:

Więcej o: