Superkomputer chłodząc się ogrzeje budynki

Europejski superkomputer SuperMUC do chłodzenia będzie wykorzystywał ciepłą wodę (zamiast powietrza). Po podgrzaniu, ciecz odda energię, ogrzewając budynki Leibniz Supercomputing Centre Campus. Przyniesie to oszczędności rzędu miliona dolarów.

Superkomputer SuperMUC o mocy trzech petaflopów znajdujący się w Leibniz-Rechenzentrum pochłania olbrzymie ilości energii na chłodzenie. W tym roku w Niemczech w życie weszły bardzo restrykcyjne przepisy nakazujące pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

Inżynierowie z IBM postanowili udowodnić, że są w stanie zmodernizować system chłodzenia maszyny zwiększając efektywność zużywanej elektryczności. Opracowali metodę, która wykorzystuje wodę o temperaturze 45 stopni Celsjusza do chłodzenia procesorów - konkretnie 18 tys. Xeonów - i pamięci superkomputera. Udało się dzięki temu zaoszczędzić 40% energii i 1,25 miliona dolarów wydawane m.in. na ogrzewanie budynków zimą.

Niemiecki komputer wykorzystywany jest do wielu celów - przewidywania trzęsień ziemi, badań nad dynamiką płynów (np. przepływem krwi) i astrofizyki.

[Za: Gizmag ]

Więcej o: