Prywatna podróż w kosmos za drobne

W pojazdach z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

No dobrze, z tymi drobnymi to lekka przesada. Firma Excalibur Almaz oferować będzie podróż w kosmos za "jedyne" 150 milionów dolarów od pasażera. W niedalekiej przyszłości chce także sprzedawać wycieczki na Księżyc. Ich koszt to 350 milionów dolarów od osoby.

Jak wygląda oferta Excalibur Almaz? Brytyjska firma kupiła dwie niewielkie, radzieckie stacje kosmiczne typu Salut i cztery kapsuły, w których zmieszczą się pasażerowie wynoszeni w kosmos. Konstrukcje te pochodzą z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Excalibur Almaz obiecuje więc, że zostaną odpowiednio przerobione, by nadawały się do wyniesienia w kosmos pasażerów. Dostosowanie ich do współczesnych wymagań zająć ma firmie od 24 do 30 miesięcy.

Założyciel i dyrektor generalny Excalibur Almax - Art Dula - twierdzi, że w ciągu dziesięciu lat uda mu się sprzedać wycieczkę w kosmos 29 osobom. Zaznacza przy tym, że to bardzo ostrożne wyliczenie, czyli może ich być znacznie więcej. Pierwsze wyprawy zostały zaplanowane na rok 2015. W przyszłości firma chce też sprzedawać dalekie podróże w kosmos, przewozić ładunki na Księżyc i obsługiwać Międzynarodową Stację Kosmiczną.

[za: Slashgear ]

Więcej o: