Facebook kładzie podwodny kabel

10 tysięcy kilometrów kabla. Po co?

Facebook wszedł w sojusz z kilkoma wielkimi firmami - między innymi dwoma operatorami Internetu z Chin (China Telecom i China Unicom). Ich celem jest ułożenie Asia Pacific Gateway. To podwodny kabel o długości 10 tysięcy kilometrów, który otworzy nowe "internetowe wrota" między zachodnim wybrzeżem USA i Azją. Kabel przebiegnie także przez Japonię, Malezję i Południową Koreę.

Dzięki inwestycji prędkość połączenia między dwoma kontynentami ma się znacznie zwiększyć. Światłowód pozwoli także odciążyć Singapur, przez który przechodziła większość ruchu internetowego z Azji do USA. Cała inwestycja została wyceniona na 450 milionów dolarów. Nie wiadomo jaką część tej kwoty wyłoży Facebook. Ujawniono natomiast, że nowe łącze zostanie oddane do użytku latem 2014 roku.

Nasza inwestycja w ten kabel pozwoli nam wesprzeć nasz rozwój w Południowej Azji. Umożliwi nam także dostarczanie lepszych doświadczeń większej liczbie użytkowników Facebooka z takich krajów jak Indie, Indonezja, Malezja, Filipiny, Hong Kong i Singapur.

- powiedział jeden z rzeczników Facebooka.

[za: BBC ]

Więcej o: