Komisja Europejska ułatwi dostęp do muzyki

Komisja Europejska przedłożyła projekt zmian w ustawodawstwie, które miałoby ułatwić nabywanie muzyki online. Uproszczenie systemu licencji ma ukrócić piractwo.

Jednym z podstawowych problemów podczas kupowania muzyki z użyciem serwisów takich jak Amazon czy iTunes jest jej zróżnicowana dostępność utworów w zależności od kraju. Licencje i kontrakty nie są negocjowane dla obszaru Unii jako całości ale państwo po państwie. Oznacza to często, że dany artysta gdzieś jest łatwo dostępny a gdzie indziej jedynym sposobem na zdobycie jego nagrań jest sięgnięcie po źródła nielegalne.

Unia Europejska postanowiła uprościć system licencyjny i zmusić organizacja zarządzające prawami autorskimi do podążenia za konsumentami i ich zwyczajami zakupowymi, które od dłuższego czasu nie mają geograficznych granic.

W 27 państwach członkowskich UE działa aż 250 instytucji pośredniczących między artystami, mediami a odbiorcami.

"Niektóre organizacje muszą przystosować swoje zarządzanie prawami autorskimi do użytku internetowego, szczególnie w sferze transgranicznej" - powiedział Komisarz ds. rynku wewnętrznego Unii Michel Barnier.

Możliwość dostępu do muzyki online staje się coraz bardziej pożądana - przybywa "chmur" oferujących kupowanie, przechowywanie i słuchanie muzyki online. Poczynania Komisji Europejskiej mogą wpłynąć na poszerzenie oferty podmiotów oferujących dostęp do muzyki online.

[ za  slashgear.com ]

Więcej o: