Rosja będzie cenzurować Internet bez wyroku sądu

Niższa izba rosyjskiego parlamentu przyjęła uchwałę pozwalającą instytucjom rządowym na zablokowanie dowolnej domeny lub adresu IP. Właściciele stron internetowych będą musieli w ciągu 72 godzin usuwać wskazane treści pod groźbą wciągnięcia na "czarną listę". Wszystko może odbywać się bez wyroku sądu.

Oficjalne powody przyjęcia nowego prawa to walka z dziecięcą pornografią, handlem narkotykami i dostępem do porad dla samobójców.

Łatwo się jednak domyślić, że nowe uprawnienia władz mogą być nadużywane do walki z opozycją, niewygodnymi organizacjami pozarządowymi i dziennikarzami.

Ustawę musi jeszcze przejść dalsze etapy legislacji, budzi jednak spory opór w środowisku właścicieli stron i operatorów internetowych. Rosyjskojęzyczna witryna Wikipedii przeprowadziła nawet całodobowy strajk wyświetlając na stronie głównej napis: "Wyobraźcie sobie świat bez wolnej wiedzy".

Demokracja nigdy nie była mocną stroną Rosji, która wielokrotnie udowadniała, że jeśli idzie o standardy wolności słowa i swobód obywatelskich bliżej jej do krajów autorytarnych i totalitarnych.

[ za  readwriteweb.com ]

Więcej o: