Zadrukuj cokolwiek chcesz, czyli lateksowe rewolucje Hewlett-Packard

Tuszem drukowaliśmy już wielokrotnie i na przeróżne sposoby - za pomocą igieł, dozowników "plujek", czy lasera. Lateksem jednak po raz pierwszy.

Jak twierdzą twórcy nowej technologii druku HP Latex:

Nie było dotąd technologii druku, która w tak prosty sposób sprawiałaby, że najbardziej fantazyjne projekty grafików i architektów stają się namacalne...

Mimo iż to oświadczenie równie dobrze pasowałoby do druku trójwymiarowego, mowa o lateksowym. Co prawda nie powstają dzięki niemu przestrzenne obiekty, ale daje możliwość personalizacji tych, które już posiadamy. Specjalne drukarki wielkoformatowe nanoszą lateksowy "atrament" na w zasadzie dowolny materiał - papier, naturalne bądź syntetyczne płótno, lub na przykład folię samoprzylepną.

Twórcy technologii lateksowej podkreślają, że umożliwia ona druk niskonakładowy, na przykład kilku metrów stworzonej przez siebie tapety lub okleiny na meble. Sam proces natomiast jest w pełni ekologiczny. Podczas wydruku nie są bowiem wykorzystywane żadne rozpuszczalniki. Pigment nadający kolor zawieszony jest w roztworze wody i lateksu właśnie.

Aby zaprezentować praktyczne zastosowanie lateksowego druku pozwoliliśmy sobie nadać naszemu mikrofonowi nieco afrykańskiego charakteru. Efekt przerósł oczekiwania.

Zapraszamy do galerii .

Więcej o: