Jeden patent, który może zagrozić całemu Androidowi

Już od dłuższego czasu stwierdzenie, że "patenty mają chronić innowacyjność", zakrawa na żart. W zeszły wtorek Apple wzbogacił się o 25 patentów, z których jeden może skutecznie podważyć pozycję Androida.

Patent o numerze 8.223.134 dotyczy wszelkich elementów interfejsu, który firma przygotowała z myślą o iPhonie. Opatentowano więc takie rozwiązania, jak sam interfejs dotykowy, ikonki, listę wiadomości, przesuwanie zdjęć w albumach z góry na dół, z lewej do prawej, przybliżanie przez dotykowe gesty i wiele innych. MacWorld przypomniał przy tej okazji wystąpienie Steve'a Jobsa sprzed lat:

 

Nie żartował. Przypomina się także jego groźba, że za życia zrobi wszystko, aby pogrążyć Androida . Prawnicy Apple'a mogą bowiem posłużyć się patentami, aby zablokować sprzedaż komórek z tym systemem do czasu, aż jego interfejs nie będzie kopiował rozwiązań iOS-a. Mogą także wymusić na ich producentach płacenie tantiem, co odbiłoby się na cenie komórek, przez co argument o niższej cenie Androida mógłby częściowo stracić na znaczeniu.

PatentPatent Patent

Apple ma doświadczenie w procesach patentowych, jest więc niemal pewne, że spróbuje swoich sił z patentem 8.223.134. Nieraz udało mu się zablokować sprzedaż produktów konkurencji , nawet jeśli ostatecznie musiał się z zarzutów wycofywać . Czy tym razem sądy przyznają firmie rację?

Jeśli tak, to będzie to kolejna kropla w czarze goryczy związanej z patentami. Pierwotnie stworzone po to, aby chronić wynalazców przed bezprawnym kopiowaniem ich rozwiązań, dzisiaj służą w dużej mierze tylko jako dodatkowa metoda walki z konkurencją, czy to przez blokowanie jej produktów, czy przez wymuszanie tantiem. I choć w tej walce nikt nie ma czystych rąk, to Apple w "patentowym trollowaniu" wydaje się przodować.

Więcej o: