Rekord Apple w sprzedaży iPadów, ale wyniki finansowe niższe, niż oczekiwano

17 milionów iPadów, 26 milionów iPhone'ów i nieco niższe niż oczekiwano wyniki finansowe - tak w skrócie można podsumować miniony kwartał Apple.

Apple przyzwyczaił nas już do tego, że kolejne ogłoszenia wyników finansowych są uznawane za rewelacyjne. Nie będzie tak tym razem - najcenniejsza spółka technologiczna świata rozczarowała analityków. Ci spodziewali się bowiem przychodów powyżej 37 miliardów dolarów. Apple zaś ogłosił, że przychody za ubiegłe 3 miesiące wyniosły 35 miliardów USD, firma zanotowała też 8,8 miliarda zysku. To oczywiście świetne wyniki, choć trzeba przyznać, że słabsze, niż te z początku roku .

W II kwartale roku Apple sprzedał 26 milionów iPhone'ów (wzrost o 28% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku). W pierwszym kwartale 2012 nabywców znalazło aż 35,1 miliona tych telefonów. Spadek sprzedaży nie dziwi - w końcu najprawdopodobniej we wrześniu firma zaprezentuje iPhone'a 5 (lub po prostu " nowego iPhone'a " ), zapewne więc część osób wstrzymuje się z zakupem czekając na nowe urządzenie. Trzeba też pamiętać, że iPhone ma niezwykle silną konkurencję w postaci m.in. Samsunga Galaxy S III.

Apple pobił za to rekord w sprzedaży iPadów - w ciągu ostatnich trzech miesięcy sprzedano ich aż 17 milionów (84% więcej, niż rok temu). Dla porównania w poprzednim kwartale firma sprzedała 11,8 miliona tabletów.

Oczekiwania analityków nie zostały spełnione. W chwilę po ogłoszeniu wyników akcje Apple spadły o ok. 5%.

Akcje Apple po ogłoszeniu wyników finansowych za Q2 2012Akcje Apple po ogłoszeniu wyników finansowych za Q2 2012 Fot. MarketWatch

Apple zapowiedział też, że wyniki finansowe za kolejny, trzeci kwartał 2012, mogą być niższe, niż do tej pory przewidywano. Czy faktycznie tak będzie - zobaczymy. W środę 25 lipca zadebiutuje nowy system operacyjny Mountain Lion, a najprawdopodobniej we wrześniu zobaczymy nowego iPhone'a.

Więcej o: