Troll patentowy szachuje Foursquare: wasz sposób na GPS jest nasz

Foursquare znów ma kłopoty z patentowym trollem, który oskarża firmę o naruszenie własności intelektualnej dotyczącej sposobu komunikowania się urządzeń z serwerami z wykorzystaniem technologii GPS. W sporze nie chodzi o to, kto ma rację, ale komu bardziej chce się iść do sądu.

Innymi słowy patentowy troll - w tym wypadku Silver State Intellectual Technologies Inc - twiedzi, że Foursqaure, firma coraz lepiej radząca sobie w zarabianiu na urządzeniach mobilnych, narusza patent dwa patenty: U.S .Patent 7475057 ("System and method for user navigation", czyli "System i metoda nawigacji użytkownika) oraz U.S. Patent 7343165 ("GPS Publication Application Server" czyli publikowanie przez GPS danych serwera aplikacji). Wynalazcą jest niejaki Michael Obradovich, który wkrótce po zarejestrowaniu patentów odsprzedał je Silver State.

Oba patenty przedstawiają proces przekazywania danych ze zdanego serwera do użytkownika na podstawie jego lokalizacji. Jeden ze schematów znajduje się na zdjęciu powyżej.

Foursquare ma więc do zgryzienia patentowy orzech: pójść do sądu i miesiące lub lata tracić czas na prawników, ryzykując, że powód wyjmie z kieszeni jakieś asy lub też sąd uzna jednak, że patent naruszono. Może też uznać roszczenie i dobrowolnie płacić opłatę licencyjną. Ryzykując, że płaci za coś, za co nie musi.

Firma już drugi raz gra w patentową ruletkę - w zeszłym roku inny troll twierdził, ze forquare narusza jego patent na mobilne zakupy w Sieci. Ciekawe czy tym razem uda się zażegnać problemy.

[ za  gigaom.com ]

Więcej o: