Lasery na olimpiadzie w Londynie

Nowoczesne technologie wypierają klasyczne rozwiązania.

W drugi weekend sierpnia będziemy świadkiem czegoś niezwykłego. W sobotę i niedzielę na olimpiadzie w Londynie zobaczymy zmagania pięcioboistów, którzy w trakcie zawodów strzeleckich skorzystają z zupełnie nowej broni - broni laserowej.

O wprowadzeniu zmian w pięcioboju usłyszeliśmy już dwa lata temu. To właśnie wtedy Międzynarodowy Związek Pięcioboju Nowoczesnego zapowiedział, że zrezygnuje z broni pneumatycznej na rzecz broni laserowej. Wprowadzenie dość kontrowersyjnych zmian tłumaczono tym, że broń laserowa jest bezpieczniejsza i mniej szkodliwa dla środowiska.

Nad jakością nowej broni czuwał koncern zbrojeniowy BAE Systems. Przygotował on specjalne urządzenie nazwane "ULTeMo", które służy do sprawdzania pistoletów laserowych. Jest ono w stanie ocenić niezawodność broni jak i jej celność. Same pistolety produkowane są przez trzy różne firmy - APEOM, Operate IQ i SIMPOWER. Pod koniec tego roku jedna z nich zostanie wybrana jako oficjalny dostawca broni laserowej dla pięcioboistów.

Pięciobój nowoczesny stał się zatem prawie pięciobojem przyszłości. Czy przeciętny kibic zauważy jednak zmiany? Tego nie wiemy. Cieszymy się jednak, że coraz więcej nowoczesnych technologii towarzyszy sportowcom i zastanawiamy się jakie nowinki jeszcze zobaczymy na letnich i zimowych olimpiadach.

[za: Pentathlon.org ]

Więcej o: