Honda pomaga w chodzeniu

Technologia stosowana przy produkcji robotów Asimo ułatwi poruszanie się starszym i innym osobom, które mogą mieć problemy z chodzeniem.

Japoński gigant zaprojektował Stride Management Assist, urządzenie zakładane na biodra i obejmujące uda. Na dolnej części pleców znajduje się jednostka centralna, składająca się z małego komputera oraz baterii, zaś na obu biodrach umieszczany jest silnik. Komputer analizuje chód użytkownika i zapewnia udom wspomaganie podczas wykonywania każdego kroku, gdy jedna noga wychyla się do przodu, a druga odpycha. Urządzenie dostosowuje też rytm chodu w zaprogramowanym wcześniej zakresie i wydłuża krok, a także monitoruje pracę serca danej osoby.

Pierwsze prototypy Stride Management Assist powstawały już przed czterema laty. Urządzenie cały czas znajduje się w fazie testów i wkrótce 40 jego sztuk zostanie sprawdzonych w praktyce w japońskim mieście Obu na osobach z ograniczoną zdolnością chodzenia.

Miejmy nadzieję, że testy zakończą się pomyślnie i urządzenie wreszcie trafi na rynek, bo bez wątpienia przydałoby się wielu osobom.

[Za: Gizmag ]

Więcej o: