NASA podsumowuje pierwsze godziny misji na Marsie: instrumenty Curiosity działają poprawnie

Łazik Curiosity wylądował na Marsie dziś około 7.30 polskiego czasu. Od tej pory naukowcy z NASA sprawdzali, czy nie uległ awarii i czy tak dobrze rozpoczęta misja dalej ma szanse na powodzenie.

Według informacji podanych przez NASA, wszystkie instrumenty znajdujące się na pokładzie łazika Curiosity działają poprawnie. Pokazano też niesamowite zdjęcie Curiosity w momencie jego opadania na powierzchnię Marsa (powyżej).

Wysokiej jakości zdjęcia samej planety wykonane przez Curiosity mają być dostępne w ciągu kilku godzin. Później udostępnione zostaną panoramy.

Curiosity wylądował, a instrumenty działają poprawnie, ale jednak łazik nie wyruszy od razu na eksplorację Czerwonej Planety. NASA nie wyklucza, że pojazd pozostanie na miejscu nawet przez miesiąc. Czym będzie się zajmował łazik? Ma on wyjaśnić jakie procesy przebiegały i wciąż przebiegają w atmosferze i na powierzchni Marsa.

Curiosity oceni czy w przeszłości na Marsie występowały warunki, które pozwoliłby rozwinąć się jakimkolwiek formom życia. Łazik sprawdzi także czy życie organiczne mogło utrzymać się na planecie do tej pory. Maszyna będzie również mogła zbadać skład zarówno skał jak i gleby czy dokonać wielu pomiarów meteorologicznych. Ważnym zadaniem amerykańskiej maszyny będą także pomiary stopnia wilgotności marsjańskiej gleby, poszukiwania wody i jakichkolwiek minerałów związanych z nią.

Więcej o: