Curiosity przesyła pierwszą kolorową panoramę Marsa

Łazik Curiosity przesłał właśnie pierwsze kolorowe zdjęcie panoramiczne z Marsa.

NASA wyjaśnia , co tak naprawdę widzimy na  zdjęciu.

Znajduje się tam cień Curiosity, w oddali pasmo wydm, a na krawędzi Krater Gale.

Panoramę Marsa w pełnej rozdzielczości możecie zobaczyć tutaj .

Panorama powstała ze 130 zdjęć o rozdzielczości 144 x 144 piksele. NASA zapewnia, że kolejne panoramiczne zdjęcia zostaną przesłane na Ziemię już wkrótce.

W ciągu najbliższych dni Curiosity ma otrzymać z NASA aktualizację oprogramowania. Pozwoli to łazikowi na przestawienie się z trybu "lądowania" na tryb "zwiedzania".

Misja Curiosity jest jasna. Łazik ma ocenić, czy w przeszłości na Marsie występowały warunki, które pozwoliłby rozwinąć się jakimkolwiek formom życia. Sprawdzi także czy życie organiczne mogło utrzymać się na planecie do tej pory. Maszyna będzie również mogła zbadać skład zarówno skał jak i gleby czy dokonać wielu pomiarów meteorologicznych. Ważnym zadaniem amerykańskiej maszyny będą także pomiary stopnia wilgotności marsjańskiej gleby, poszukiwania wody i jakichkolwiek minerałów związanych z nią.

Aby przeprowadzić badania, sześciokołowa maszyna ważąca 899 kilogramów została wyposażona w skomplikowane narzędzia. Są nimi między innymi kamera MARDI (Mars Descent Imager), która wykonała zdjęcia i filmy w wysokiej rozdzielczości w trakcie opadania na powierzchnię Marsa i samego lądowania. Łazik posiada także dodatkową kamerę znajdującą się na jego maszcie. Może ona kręcić zarówno filmy jak i wykonywać trójwymiarowe zdjęcia.

Więcej o: