Drukarka 3D wydrukuje cały dom w 20 godzin

Wreszcie każdego będzie stać na własne mieszkanie?

Zespół naukowców z University of Southern California opracował metodę tworzenia budynków za pomocą drukarek 3D. Nazwano ją Contour Crafting. Jak twierdzi szef zespołu - profesor Behrokh Khoshnevis - można w ten sposób wznosić pojedyncze budynki jak i całe "kolonie domów". Sama technologia jest rozwijana od kilku lat.

Khoshnevis mówi, że domy budowane w ten sposób mogą być tworzone zarówno z cegieł jak i betonu. Podobnie jak w przypadku każdej drukarki 3D, Contour Crafting wznosi domy warstwa po warstwie. Wokół konstrukcji porusza się specjalna suwnica, która wylewa cement w odpowiednich miejscach. Od razu w trakcie prac montowane mają być także instalacje elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Technologia umożliwiać ma skonstruowanie domu w ciągu zaledwie dwudziestu godzin.

Contour Crafting ma być wykorzystywany przede wszystkim do budowy domów w strefach dotkniętych klęskami żywiołowymi czy mieszkań dla uboższych ludzi. Khoshnevis zauważa jednak, że technologię można wykorzystać także do budowania konstrukcji na Marsie lub Księżycu. Taka metoda wznoszenia domów jest także bezpieczna - pozwala uniknąć jakichkolwiek urazów u robotników pracujących na budowie.

[za: Popular Science ]

Więcej o: