Superman to za mało. Amerykańska armia chce Z-Mana!

Czy to ptak? Czy to samolot?

DARPA znów zaskakuje. Agencja słynąca z oryginalnych i niecodziennych pomysłów tym razem chce, by amerykańscy żołnierze zamienili się w superbohaterów. Ma się to stać możliwe dzięki programowi "Z-Man".

Projekt ten zakłada, że w niedalekiej przyszłości żołnierze będą mogli wchodzić po pionowych ścianach bez wykorzystywania lin lub drabin. Mają im to umożliwić specjalne wspomagacze. Jeśli teraz zaśmiałeś się pod nosem, to wiedz, że wykonano już pierwszy, niewielki krok w tym kierunku.

Agencja twierdzi, że naukowcy z University of Massachusetts zaprezentowali coś, co nazwali skórą gekona. Przykleja się ona do szklanych powierzchni i utrzymuje ciężar do 330 kilogramów. Można ją jednak odkleić wykonując odpowiedni ruch - pociągnięcie - kończyną. Po odklejeniu, skóra gekona nie zostawia żadnych śladów na powierzchni, z którą się stykała.

Wynalazek z University of Massachusetts póki co udało się rozprowadzić na powierzchni wielkości pocztówki. Tymczasem DARPA będzie zapewne potrzebowała specjalnych kombinezonów dla swoich żołnierzy. Te mogą jednak powstać szybciej niż się nam wydaje. Czy wkrótce usłyszymy więc o wkraczających do boju oddziałach "Z-Menów"?

[za: defenstech.org ]

Więcej o: